Blog
Értékes szakmai tartalmainkat itt is megtalálhatod a blogunkon
A növekedési hormon hatása a hormonális egyensúlyra
A növekedési hormon (GH) fontos szerepet játszik a szervezetben, és számos hatással van más hormonokra és a hormonális egyensúlyra.
A sport és a pajzsmirigy hormonok
A sportolás számos módon befolyásolja a pajzsmirigy hormonjait, amelyek fontos szerepet játszanak többek között az anyagcsere és testsúly szabályozásában, az energiafelhasználásban és a testhőmérséklet fenntartásában. A pajzsmirigy hormonok közé tartozik a tiroxin (T4) és a trijód-tironin (T3). Nézzük át, milyen módon hat a sport ezekre a hormonokra.
A sport és a stresszhormon
A sportolás jelentős hatással van a kortizol hormonra, amely a stressz hormonjaként is ismert. A kortizol egy glükokortikoid hormon, amelyet a mellékvesekéreg termel, és szerepe van a szervezet stresszre adott válaszában, valamint a szénhidrát-, zsír- és fehérje-anyagcserében.
Lássuk milyen hatással is van a rendszeres sportolás erre a hormonunkra.
Inzulinérzékenség fokozása sporttal
Az izomtömeg és az inzulin felszívódása között összetett kapcsolat van, amely befolyásolja az inzulinérzékenységet és az anyagcserét.
A sport és az endorfinok
A FISIQ számára az általános egészség, a mindennapi jólét a legfontosabb. Ennek egyik alapköve a mozgásszervi fittség, egy másik kiemelten fontos eleme pedig a hormonegészség. Egy új sorozatot készítünk nektek a sport és a hormonok kapcsolatáról, hogy lássátok, milyen nagy támogatást tud nyújtani a mozgás, ha hormonbeállításról beszélünk.
Csalóka kényelem: Az ülőmunka árnyoldalai és hogyan védhetjük meg hátunkat
Aki még az elején van, annak még csak hát-, derék- vagy nyaki fájdalom, aki már benne van, annak az olyan szavak, mint kifózis, lordózis, scoliózis (gerincferdülés) is ismerős lehet. Sajnos ezeket a csontozati eltéréseket az életmóddal kapcsolatos egyoldalú terhelések felerősíthetnek, de van jó hír is, ugyanis ha változtatunk a szokásainkon, akár nagymértékben javíthatjuk is ezeket.
Honnan tudom, hogy gerincsérvem van?
Nagy tévhit, hogy a súlyos dolgok emelgetésétől alakul ki a gerincsérv, pedig az irodai munkások sokszor nagyobb veszélybe vannak, mint a fizikai munkások.
Szülés után is lehet lapos hasunk?
Fontos tisztában lenni a tényekkel! Terhesség alatt a hasizmok, és az őket összetartó fascia réteg nyúlik, sok esetben a LINEA ALBA (a hasfal középső kötőszövete), a legfőbb hártyaréteg szétnyílik vagy akár ki is szakadhat. Innen az elnevezés: szétnyílt hasizom. A szétnyílt hasizom azt eredményezi, hogy a hasfal középső része gyengébb lesz és a hasizom két oldala távolodik egymástól. Szülés után ez MINDENKINÉL regenerációra szorul. Van, akinek 6-8 hét alatt visszahúzódik, de nagyon sokan vannak, akiknél a szétnyílt hasizom kezelésre szorul, vagy akár hasizom műtétre van szükség.
Mi is az a mozgásterápia? Megelőzés vagy már kezelés?
A mozgásterápia egy olyan terápiás megközelítés, amely a testmozgás és a fizikai aktivitás alkalmazására összpontosít a betegségek kezelése, a sérülések rehabilitációja vagy az egészség általános javítása érdekében.